Bakıcı Genel

Bakıcı olarak Avrupa’ya gitmek

Bakıcı olarak Avrupa’ya gitmek

 

Son zamanlarda yurt dışında çalışmak isteyen bakıcı sayısı oldukça artmıştır. Yurtdışında yaşayan Türkler genellikle Türk bakıcı tercih etmektedirler. Bunun sebebi ise kendi örf ve adetlerine uygun şekilde bakıcı tercih etmeleridir. Bakıcı olarak Avrupa’ya giden bireyler yapmış oldukları iş süreçlerinde güzel bir tecrübe kazanmış olacaklardır. Kazanmış oldukları tecrübe sayesinde gelecek kariyerlerinde de bu çalışma süreçleri güzel bir fırsat olarak karşılarına çıkacaktır.

 

Yurt Dışında Çalışmak İsteyen Bakıcılarda Aranan Kriterler

Öncelikle yurt dışında çalışacak bakıcılarda aranan en önemli kriterlerden birisi vize sorununun olmamasıdır.  Çalışacak bakıcılarda genel olarak aranan kriter ise çalışma izni, Avrupa Birliği vatandaşı olması ya da Avrupa Birliği ülkelerinden vize sahibi olması istenmektedir. Çifte vatandaşlığı olan bireyler Avrupa’da bakıcı olarak çalışmak adına oldukça avantajlıdırlar. Yurt dışında çalışacak bireyler öncelikle uzun süreli çalışmayı göze almalıdırlar. Ailelerin tercihleri genellikle uzun süreli bakıcılardır. Yurt dışında çalıştırılacak bakıcılar tecrübeli bireyler ve eğitimli bireyler daha çok tercih edilmektedir. Bakıcılarda aranan en önemli kriter ise yabancı dil bilmeleridir. Bakıcıların almış olduğu sertifikalarda Avrupa ülkelerinde oldukça sorgulanan belgeler arasındadır. Binlerce bakıcı arasından seçilebilmek için eğitim ve tecrübe seviyenizin iyi olması gerekmektedir.

 

En Çok Bakıcı Talep Eden Ülkeler

Yurt dışında en çok bakıcı talep eden ülkeleri sıralayacak olursak en başta Almanya gelmektedir sonra ise İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, Kıbrıs olarak sıralanabilir.

 

Yurt Dışında Bakıcı Olarak Çalışmanın Avantajları

Yurt dışında çalışmak bakıcılar için önemli bir fırsattır. Hem maaş konusunda bakıcılar için iyi bir ücret olurken hem de tatil günlerinde gezerek farklı yerler, farklı örf ve adetleri öğrenmiş olacaktır. Bakıcılar çalışmakta oldukları ülkeleri öğrenmeleri ise kendi gelişimleri açısından oldukça büyük bir fırsat olarak karşılarına çıkmaktadır. Çalışarak yabancı dillerini geliştirmek isteyen bireyler ise güzel bir fırsattır. Dil öğrenimi için bazı destek programları da mevcuttur. Bu programlardan biri de Au Pair olarak isimlendirilmektedir. Yurt dışına çıkma imkanı olmayan bakıcılar Au Pair programı ile yurt dışına çıkarak o ülkenin kültürünü öğrenmeye de olanak sağlamış olacaktır.

 

 • Yurt dışına gidecek bakıcı, farklı ülkelerde kendini geliştirme fırsatı görebilir.
 • Bakıcı birey kendini geliştirerek kariyerini güçlendirebilir.
 • Yurt dışında çalışarak kariyerinde olumlu bir referans edinebilir.
 • Yurt dışında bakıcılık yaparak yabancı dil seviyesini güçlendirebilir.

 

Yurt Dışında Bakıcılar Hangi Pozisyonlarda Çalışabilir?

Yurt dışında bakıcı arayan bireyler sadece çocukları için evlerinde bakıcılık yapması, ütü, temizlik, yemek gibi ev işlerini yapacak bakıcılara da ihtiyaç duyulabilir. Bunlarla beraber yaşlılara bakım içinde bakıcı talepleri olmaktadır. Dönemsel olarak bakıcı alımları da oldukça fazladır.

 

Yurt Dışı Bakıcı Fiyatları

Günümüzde bakıcı fiyatlarına dair araştırma yapıldığında Avrupa ülkelerinde farklı pek çok teklifle karşılaşılmaktadır. Çeşitli kriterler ölçüsünde belirlenen bakıcı fiyatları, ailelerin kendi bütçelerine uygun hizmeti alabilmeleri adına son derece önemlidir. Ülkeden ülkeye ve haftada kaç gün hangi saatler arasında çalışılacağına dair birçok etkenin göz önünde bulundurularak hesaplandığı bakıcısı fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

4 Comments
 1. Aysha 2 yıl ago
  Reply

  Almanya bakicilik isine gelmek istiyorum

 2. Gul 2 yıl ago
  Reply

  Hizmet sektörü isler

 3. Zuhre 2 yıl ago
  Reply

  Yabanci dil olarak sadece rusça bilen kisi avrupa ulkelerine bakicilik için kabul edilir mi. Ben Tatar turkuyum. Orta Asyaliyim. 13 yildir turkiyede yasiyorum. Yasli veya yatalak hasta , zihinsel engelli cocuk bakiciligi isi yapabilirim. Avrupaya veya diger yurtdışı ulkelerine calismaya gitmeyi dusunuyorum.

 4. Aysel Bardakcı 2 yıl ago
  Reply

  Türkiye de yaklaşık 10 yıldır çocuk bakım işi taptım .Çalıştığım ailelerle uzun süreli çalıştım her biriyle iletişim halındeyim ve görüşmekteyim .Ekonomik koşullar vs sebebiyle yurt dışında da bu işi yapabileceğime inandım .Nasıl bir yolizlemek gerekir aydınlanmak için araştırmaktayım .

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et