Yaşlı Bakıcısı

 

Belirli bir yaştan sonra kendi ihtiyaçlarını gidermekte güçlük çeken ve ailenin diğer fertleri çalıştığı için destek alamayan yaşlılar, günlerinin büyük bir bölümünde çeşitli zorluklarla mücadele ederler. Bir noktadan sonra yemek yapma ve yeme, tuvalete çıkma ve ilaç takibini gerçekleştirme gibi önemli konularda da sıkıntılar yaşamaya başlayan yaşlılar, kendi dillerinden anlayan ve onlarla güzel vakit geçirecek olan yaşlı bakıcısına gerek duyarlar.

Alanında yılların tecrübesine sahip olan ve bu konuda aldığı eğitim ve sertifikalar ile kendini geliştiren yaşlı bakıcısı, yaşlı anne-babaların yaşamlarını daha kolay ve keyifli bir hale getirmektedir. Tıbbi gereksinimleri karşılayacak bilgi-birikimi de edinmeleri neticesinde yaşlının sağlık durumunu da kontrol ederek yaşanabilecek herhangi bir sıkıntının önüne geçen yaşlı bakıcısı, bu alanda yıllardır hizmet veren Bakici.info bünyesinde sizleri bekliyor.

Yaşlı Bakıcısının Görevleri Nelerdir?

Aile bireylerinin işte, şehir dışında ya da dışarıda olduğu dönemlerde yaşlı insanın farklı ihtiyaçlarını karşılayan yaşlı bakıcısının durumlara göre değişen görevleri vardır. Burada en önemli nokta, yaşlının almak zorunda olduğu hizmettir. Yaşlılığın getirdiği durumlarda sadece yemek yapma, evi temizleme, ilaç takibini gerçekleştirme ve bireyin olası tehlikelerden zarar görmesini engelleme gibi basit görevleri yerine getiren yaşlı bakıcısı; yatalak bir yaşlıya karşı bez değiştirme, yatakta pozisyon verme, yemek yedirme, tansiyon ölçme ve serum takma gibi görevleri icra etmektedir. Ayrıca yaşlının hayata tutunmasını ve günlük yaşamı yakalamasını sağlamak için kitap-gazete okuma ve uygun durumlarda dışarı çıkarma gibi işlerle de ilgilenen yaşlı bakıcısı, daha çok bireyin ihtiyacına yönelik oluşturulan hizmet listesine göre hareket etmektedir.

Yaşlı Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bakıcılığının popüler bir meslek haline geldiği günümüzde, yaşlı bakıcısı seçme noktasında dikkate alınması gereken pek çok husus vardır. Bunlar, yaşlı bireyin ihtiyacının en doğru şekilde giderilmesi ve aile bireylerinin gönül rahatlığı ile günlük yaşamlarına devam edebilmesi için son derece önemlidir. Yaşlı bakıcısı seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

•    Geçmiş yıllarda verdiği hizmetlere dair detaylı bilgi alınması
•    Referansların özenli bir şekilde kontrol edilmesi
•    Yaşlının ihtiyaçlarının tespit edilerek ona uygun bakıcının tercih edilmesi
•    Yaşlı bakımı ile alakalı eğitim ya da sertifika almış olması
•    Temel tıbbi bilgileri (serum takma, şeker ölçme, tansiyon ölçme gibi) uygulayabilmesi
•    Güler yüzlü, sabırlı ve şefkatli olması
•    Refleksleri zayıflayan yaşlıya karşı son derece dikkatli davranabilecek yapıya sahip olması

Yaşlı Bakıcısı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ailenizde yer alan yaşlı bir birey için “Yaşlı bakıcısı arıyorum.” kararını verdiyseniz, yapacağınız online aramalarda ya da çevrenizde gerçekleştireceğiniz araştırmalarda çok çeşitli fiyatlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hem kendi bütçenize uygun olan hem de yaşlı bireye en iyi hizmeti verecek olan bakıcıya ulaşmak için yaşlı bakıcısı fiyat kriterlerini bilmeniz, karar verme aşamasında size büyük faydalar sağlamaktadır. Bir yaşlı bakıcısının fiyatı belirlenirken temel olarak aşağıda yer alan kriterler göz önünde bulundurulur:

• Haftanın hangi günleri, hangi saatler arasında çalışacağı
• Hangi hizmetleri vereceği (Tıbbi destek, yemek yapma, temizlik gibi birçok hizmet  içerisinden hangilerinin istendiği)
• Hizmetin hangi şehirde gerçekleştirileceği
• Edindiği tecrübeler ve sahip olduğu olumlu referanslar
• Yatılı, yarı-yatılı ya da gündüzlü hizmetlerinden hangisinin verileceği

Yaşlı Bakıcısı Tercih Etmenin Avantajları

Yaşlı bakıcısı tercih etmek, her ne kadar aileler için avantaj sağlıyor gibi gözükse de özünde yaşlıların yaşamlarında daha büyük değişiklikler yaratmaktadır. Yatağa bağlı olan veya günlük ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı yaşayan yaşlıların hayata umutla bakmasına fırsat tanıyan yaşlı bakıcısının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

•    Yaşlı kişinin ilaç kontrolünü yaparak sağlık sorunları yaşanmasının önüne geçer.
•    Kitap-gazete-dergi okumaları yaparak geçirilen zamanı keyifli hale getirir.
•    Yeme, içme ve temizlik gibi hayati ihtiyaçları kolay bir şekilde karşılar.
•    Yaşlı birey ile sohbet ederek onun canının sıkılmasını önler.
•    Ev içerisinde düşme, çarpma gibi durumların meydana gelmesini engelleyecek önlemler alır.

Bakici.info’dan Yaşlı Bakıcısı Seçimi

Bakıcı ihtiyaçlarına en doğru cevapları vermek için yılların tecrübesini profesyonel bir şekilde sunan Bakici.info’yu ziyaret ederek, siz de ihtiyacınıza uygun yaşlı bakıcısına kolayca ulaşabilir ve yaşlı anne-babanızı güvenilir ellere gönül rahatlığı ile teslim edebilirsiniz.