Bakıcı Çocuk Bakıcısı

Yarım Gün Çocuk Bakımı Ücretleri Nedir?

Yarım gün çocuk bakımı

Yarım gün çocuk bakımı hizmeti talep edenler genellikle 4-6 saat ücreti öderler. Türkiye’de yarım gün çocuk bakacak olanların kazandığı ücret 20-35 bin TL aralığındadır. Bu maaş bazı faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bunlardan ilki konumdur. Büyük şehirlerde yarım gün çocuk bakan bakıcılara ödenen ücret daha fazla olabilir. Bakıcının deneyimi ve bakımı üstlenilen çocuk sayısı da ödenecek tutarı değiştirebilir. Bazı bakıcılar saatlik ücreti aynı gün talep edebilir. Bazısı ise haftalık ya da aylık ödeme isteyebilir. Bu iş anlaşması esnasında mutlaka konuşulmalıdır.  

Yarım Gün Çocuk Bakımı İş İlanları  

Çocuk bakıcısı arayanlar günümüzde artış göstermektedir. Bunun sebebi çalışan ebeveynlerin oranının artmasıdır. Yaşı henüz küçük olan çocuklarının bakımı için en uygun seçeneğin bakıcı olduğunu düşünenler olmaktadır. Yarım gün çocuk bakımı için iş ilanlarının yayınlandığı sitelerden en uygun olan bakıcılar seçilmelidir. Seçildikten sonra hepsiyle birebir görüşme yapılmalıdır. Online siteler aracılığıyla ulaşılan bakıcılarla yüzyüze görüşme yapılmadan iş sözleşmesi imzalanmamalıdır. Çocuk bakıcısı arayanlar için hazırlanan iş ilanları da bakıcı adayları tarafından dikkatle okunmalıdır.  

yarım gün çocuk bakımı

Yarım Gün Çocuk Bakımıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler  

Yarım gün çocuk bakımı sorumluluğu üstlenmek bilgi, deneyim ve sabır gerektirir. Yarım gün olduğu için amatör kişilerin de çocuk bakıcısı aranıyor ilanlarına başvurduğu görülebilir. Ancak çocuk bakımının bir saniyesi bile amatör kişilerce üstlenilmemelidir. Ebeveynler çocuk bakıcısı ararken bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Çocuk bakımının en önemli kuralları güvenliği sağlama, beslenme ve bakım ihtiyacını gidermektir. Oyunun da çocuklar için büyük bir ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Sabrın etkisi bu noktada devreye girecektir.  

Çocuk Bakımında Güvenlik  

Bakımı üstlenilen çocuğun yaş aralığına göre güvenliği sağlama durumu da değişir. 2-3 yaş ile 4-5 yaş çocuğu için tehlike arz eden durumlar farklıdır. 2 yaşındaki bir çocuk ocağı ellememesi gerektiğini bilemeyebilir. 5 yaşındaki bir çocuk ocağa dokunduğunda yanacağını kestirebilir. Yine de çocuk bakımı sorumluluğunu üstlenen bakıcının gözlerini dört açması gerekmektedir. Çocuk bakımında güvenlik boşluğu ortaya çıkmamalıdır. Çocuğu uyuturken uyuyakalmak, mutfakta beslenme için öğün hazırlarken çocuğu yalnız bırakmak gibi davranışlardan kaçınılmalıdır.  

Çocuk Bakımında Beslenme  

Beslenme her çocuğun temel bakım ihtiyaçlarındandır. Yarım gün çocuk bakıcıları dahil tüm bakıcılar beslenme konusunda hassas olmalıdır. Bakımı üstlenilen çocuğun herhangi bir besine karşı hassasiyeti, alerjisi varsa ebeveynler tarafından mutlaka bildirilmelidir. Ebeveyn eğer iş görüşmesi esnasında bakıcı adayına bu konudan bahsetmeyi unutmuşsa bakıcı adayı hatırlatmalıdır. Çocuğun alışık olduğu bir beslenme rutini varsa bu bozulmamalıdır. Yarım gün bakıcı olanlar çocuğun beslenme saatine uyum sağlamalıdır.  

yarım gün çocuk bakımı

Çocuk Bakımında Oyun ve Eğlence  

Çocukların temel ihtiyaçlarından biri de oyundur. Çocukla verimli vakit geçirmenin ilk kuralı ona oyun oynarken ya da eğlenirken eşlik etmektir. Profesyonel çocuk bakıcıları oyun saatinde bile eğitim vermeyi bilirler. Çocuğa kurdukları oyunlar düşünme becerisini geliştiren cinstendir. Oyun ve eğlence denildiğinde sadece oyuncaklar akla gelmemelidir. Eğlenceli aktiviteler de bilgilendirici olabilir. Çocuğun yaş aralığına uygun etkinlikler yapmak bakıcının görevlerindendir. Çocuk gelişimini destekleyen bakıcı bulmak zor olabilir. Eğitim ve referanslarını göz önünde bulundurarak bakıcı seçmek çocuğun bakıcıyla geçireceği sürenin verimliliği için önemlidir.  

Düzeni Sağlamak ve Hijyen Kuralları  

Yarım gün çocuk bakıcıları iş de oldukları saat boyunca çocukla ilgili her şeyden sorumludur. Çocuk odasının düzeni ve hijyenini sağlamak da çocuk bakıcısının görevlerindendir. Elbette detaylı bir oda temizliğinden bahsetmemekteyiz. Şöyle ki çocuğun odada yemek yediğini varsayalım. Yemek esnasında odaya yiyecekler döküldüyse bakıcı bu döküntüyü temizlemelidir. Düzen ve hijyen konusunda bakıcının ve bakıcı arayan ebeveynin beklentisi önemlidir. Kimi bakıcılar bazı sorumluluklar için ek ücret talep etmektedir.  

Ebeveynle İletişim Halinde Olmak 

Yarım gün çocuk bakıcısı olmak çocuğun bakımının üstlenildiği saatlerde ebeveynle iletişimini kesmemelidir. Telefonu açık olmalıdır ve ebeveyn mesaj attığı taktirde çok geçmeden dönmelidir. Bazı ebeveynler çocuk bakıcıya alıştıktan sonra bile tedirgin davranabilir. Bakıcı bu tedirginliği normal karşılamalı ve gün içinde anne ya da babanın aramalarına, mesajlarına mutlaka dönmelidir. Çocuğun gün içinde yaşadığı farklı bir olay varsa bu ebeveyne bildirilmelidir. Çocuğun mutlulukları ve üzüntüleri de aileye raporla bildirilebilir. Böylece çalışan ebeveynler işleri esnasında sürekli bakıcıyı arayıp rahatsız etmek zorunda kalmazlar.  

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et