Bakıcı

Bebek Bakıcısı Ne İş Yapar

Bebek Bakıcısı Ne İş Yapar

 

Bebek bakıcıları hangi işleri yaparlar? Bebek bakıcıları hangi günler çalışır? Bebek bakıcıları çalışma süreleri ne kadardır? Bebek bakıcıları nasıl seçilmelidir? Bebek bakıcıları hakkında merak edilenler? Bebek bakıcıları seçilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? bebek bakıcısı kimdir?

Kimler bebek bakıcısı olabilir?

Bebek bakıcısı olmak için uygun bir profil gereklidir. Bebek bakıcıları, kişisel hijyenine önem veren, görünümüne dikkat eden, diksiyonu düzgün, karşısındaki bireyi anlayabilecek düzeyde, iletişim kabiliyeti gelişmiş, özgüvenli, el kabiliyeti olan bireyler gereklidir. Çünkü bebek bakıcılarının yapmış oldukları hareketler rol model olacağı için bireyin düşünme yeteneği ile karşısındaki birey ne kadar küçük olsa da aklının gelişmesinde büyük rol oynayacaktır. Bu saydığımız kişisel özelliklere sahip olmayan bireyler bebek bakıcısı olmamalıdır. Çünkü bir bebek bakıcısının bebeğin gelişimine olan katkısı unutulamaz bir gerçektir. Yüksek sorumluluk getiren bu iş kutsal bir meslek olarak nitelendirilebilir. Bebek bakıcıları emanet edilen bebeğin olumlu ve olumsuz bir şekilde yapı taşlarını oluşturmaktadır. Oluşan bu yapı taşları ilerleyen zamanlarda olumsuzluk çıkarmaması için tecrübeli ve bilgili bir bebek bakıcısına ihtiyaç vardır. Bebek bakıcısı sadece para kazanmak için yapılmamalıdır. Bebek bakıcılığı bireyin gelişimini etkileyerek ideal bir çocuk olabilmesi için önemli bir süreç içermektedir. Bebek bakıcılığı bir meslek olmakla birlikte bu işi herkes yapmamalıdır. İş tecrübeleri, referansları, eğitim durumu da göz önünde bulundurularak gönlünde bebek sevgisi, çocuk sevgisi taşıyan bireyler yapmalıdır. Bazı bebek bakıcıları çevresinde bulunan, eş, dost, akraba gibi çocuklara bakarak bu bakımları referans olarak ya da iş tecrübesi olarak saymaktadırlar. Bu doğru bir şey değildir. Asıl olan bu yapılan bakıcılığın eğitimini alıp, bireyin kendisini geliştirip, tecrübe kazanması ile olabilecek bir iştir.

Bebek bakıcıları seçilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bebek bakıcıları, Ailenin emanet edeceği, çocuklarına gerekli bakımları, mevcut olan isteklerini, bakıcıyı seçen bireylerin istek ve arzularını gerçekleştirecek önemli bireylerdir. Bebek bakıcıları seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar yer almaktadır. Bu hususlardan bazılarını sıralayacak olursak; bakıcıların eğitim düzeyleri, bebek bakıcılarının geçmiş yıllarda yapmış oldukları iş tecrübeleri, bakıcıların yetenekleri, el kabiliyetleri gibi önemli hususlar vardır. Bebekler anneleri ve babaları için hayatta en çok önem verdikleri, üzerine düştükleri bireylerdir. Bu bireylerin emanet edileceği kişilerde büyük önem arz etmektedir. Bu kişiler bebeklerin günlük bakımlarını, gerekli ihtiyaçlarını, besin ihtiyaçlarını, tuvalet ihtiyaçları gibi temel işlerden sorumludurlar. Bu temel sorumlulukları da bebek bakıcıları üstlenmektedir. Bebek bakıcısı seçilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususlar da bireyin ne kadar süredir bebek bakıcılığı yaptığıdır. Bebek bakıcısı işe alınırken konuşulması gereken konulardan biri de bireyin bebeğe bakmak dışında herhangi bir işle ilgilenip ilgilenmeyeceğidir. Bebeğe bakmak dışında ev işleri yapılıp yapılmayacağı da ilk konuşma da konuşulacak konular arasındadır. Birey ev işlerinde de yardımcı olacak ise fiyat farkı oluşabilmektedir.

 

Bebek Bakıcıları Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Bebekler kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak güçte oldukları için bu büyük sorumluluk annelerine düşmektedir. Gerekli şartlardan, fazla mesailerden vakit bulamayan aile bireyleri bebek bakıcılarına ihtiyaç duymaktadır. Bebek bakıcıları yurt dışından, ya da yurt içinden seçilebilir. Seçilen bireyler gerekli şartları karşıladığı takdirde işe başlarlar. Bakıcılar, tam günlük, yarım günlük, yatılı ve yatısız gibi seçeneklerde çalışmaktadırlar. Yurt dışından gelen bakıcılar ise maaşlarını dolar ya da Euro olarak almak isteyebilirler. Bu şartlar bakıcıyı seçecek bireylere kalmış bir seçenektir.

 

Bebek Bakıcıları Hangi Günler Çalışır?

Bebek Bakıcıları için herhangi bir zamanlama kavramı yoktur. Bebek bakıcıları istenilen saatlerde çalışabilir. Çalışma zamanları genel olarak tam zamanlı, yarı zamanlı, saatlik, yatılı gibi zamanları içermektedir. Yabancı uyruklu ve yurt içinde çalışan bebek bakıcıları içinde bu durumlar aynıdır. Bireylerin kendi aralarında yapmış oldukları sözleşmede hangi zaman kavramı geçiyor ise o zaman içinde çalışmaktadırlar. Maaş kıstasları da bu zaman kavramlarına göre şekil almaktadır. Tam gün hesabından yol çıkılarak yapılan bu hesaplamalarda bireyler hakkına düşen payı alabilmektedir.

 

Bebek Bakıcılı Hakkında Bilgi

Bebek bakıcılığı; bebeklerin biyolojik ve duygusal değişimlerinde etkin olarak rol alabilen, yetenekli, yapılan bu işi meslek olarak gören ve gönlünde bebek sevgisi yatan kişi olarak adlandırabiliriz. Bebek bakıcıları genellikle, evlerde bebeklere bakarlar ve ev işlerine de yardımcı olmaktadırlar. Bebek bakıcılarının bebeğin gelişiminde etkili olması gerekmektedir. Bebeğin gelişimine katkı sağlayarak ona bakıcılık yapmalıdır. Bebeklerin günlük bakımlarını yaparak, yeterli bilgi birikimlerine sahip, doktorların uygulamış olduğu direktifleri uygulayabilecek yeterliliğe sahip kişiler gereklidir. Bebek bakımında artan zamanlarda kendilerine vakit ayırabilmektedirler.  Ayrılan bu vakit itibari ile çalışan aile bireylerine yemek ve ütü gibi konularda hizmet vermektedirler.

 

Bebek Bakıcısı Şehirlerin Ortalama Fiyatları

Bebek bakıcı maaşları hesaplanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar yer almaktadır. Örneğin İstanbul şehrini ele alacak olursak ortalama olarak bebek bakıcısı maaşları 3.000 Türk lirası ile 8.000 Türk lirası arasında değişiklik göstermektedir. Yaşanılan şehre göre değişiklik gösteren bu fiyatlar öncelikle, metropol ve büyük şehirlerde yaşamanın getirmiş olduğu pahalılıktan etkilendikleri için bu gibi şehirler diğer yerlere göre bakıcı ücretleri daha yüksek olacaktır. Büyük şehirlerde bakıcı ücretleri 3.000 – 3.500 Türk lirasından başlayabilmektedir. Örneğin Ankara gibi büyük şehirde bebek bakıcısı ücretleri diğer şehirlere göre farkındalık gösterebilmektedir. Ankara da bebek bakıcısı ücretleri, şehrin başkent olması, yaşayan insan sayısı, memur sayısı, öğrenci sayısı gibi faktörleri de içinde barındırmaktadır. Ankara gibi büyük şehirlerde ortalama olarak gündüz tam zamanlı bakıcı ücretleri 3.000 – 4.000 Türk lirasından başlayarak bakıcının yapmış olduğu işe göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklikler ile birlikte bu sayı 6.000 – 8.000 Türk lirası seviyelerine çıkabilmektedir. İzmir gibi şehirlerde ise bakıcı ücretleri asgari ücrete yakın seviyelerde seyretmektedir. İzmir’de bakıcı ücretleri ortalama olarak 3.000 Türk lirası ile 3.500 Türk lirası arasında seyretmektedir. İzmir’de yaşayan nüfus, memur sayısı, öğrenci sayısı gibi kriterlerde bu sayıda değişiklik gösterebilmektedir. Bebek bakıcılarının yeteneklerine göre İzmir’de çalışan bir bebek bakıcısı 5.000 – 7.000 Türk lirasına kadar maaş alabilmektedir. Bakıcı olarak çalışan bireyler kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve almış oldukları ortalama maaşlar git gide artmaktadır. Bakıcılar için en düşük asgari ücret ile başlayan bireyler gün geçtikçe bu rakamlar 4.000 – 6.000 seviyelerine kadar çıkmaktadır. Bebek bakıcıları kendilerini geliştirdikleri müddetçe kolaylıkla iş bulabilir ve yurtdışında da bu imkana ulaşabilirler. Yurt dışına giden bebek bakıcıları için yabancı dil öğrenmeleri büyük önem arz etmektedir. Yurt dışında bu sektörde kolaylık iş imkanı bulunabilmektedir.

Bu yazımızda bebek bakıcılığı hakkında bilgileri, bebek bakıcılığı maaşlarını, Bebek bakıcıları hangi işleri yaparlar? Bebek bakıcıları hangi günler çalışır? Bebek bakıcıları çalışma süreleri ne kadardır? Bebek bakıcıları nasıl seçilmelidir? Bebek bakıcıları hakkında merak edilenler? Bebek bakıcıları seçilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? bebek bakıcısı kimdir? Bebek bakıcısı seçerken öğrenmemiz gerekenler,  gibi bilgileri öğrenmiş olduk.

 

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et