Genel Hasta Bakıcı

Güvenilir Bakıcı Nasıl Bulunur?

Güvenilir Bakıcı Bulmak

Güvenilir bakıcı bulmak günümüzde ne yazık ki daha zor hale geldi. Yaşlı bakıcısı, çocuk bakıcısı ya da hasta bakıcı arıyorsanız güvenilirliğinden emin olmak için izlemeniz gereken bazı yollar var. Güvenilir bakıcı nasıl bulunur sorusunun cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.  

Güvenilir Bakıcı Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler  

Bebek, hasta, yaşlı fark etmeksizin kime bakıcı arıyorsanız bu önemli bir süreçtir. Gözünüzün arkada kalmaması için sevdiğiniz kişiyi güvendiğiniz bakıcıya emanet etmek istersiniz. Genellikle bakıcılar da aranılan özellikler bellidir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.  

Bakıcı Sabırlı Olmalıdır  

Güvenilir bakıcı ararken öncelikle sabır özelliğine dikkat edilmelidir. Bunu belki ilk aşamada anlamak mümkün olmayabilir. Ancak bakıcı adaylarına sorduğunuz sorularla sabırlı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Mesela referanslarını incelerken bakıcılık yaptığı kişilerin ne kadar süre bakımlarını üstlendiğini değerlendirmek önemlidir. İş konusunda seçicilikle, sorunlarla karşılaşınca işi bırakmak arasında büyük fark vardır. 

Bilgi Sahibi Olmalıdır  

Güvenilir bakıcıya sevdiğiniz kişiyi emanet etmek kolaydır. Bakıcı donanımlı biriyse, hijyene önem veriyorsa ve iletişimden kaçınmıyorsa doğru kişidir. Ayrıca verilen talimatlara ve evin kuralına da uymalıdır. Bakıcılar görgü kurallarını çiğneyecek hareketlerden kaçınmalıdır. Özellikle kendi alanlarında sık sık güncel kaynaklar okumalı ve izlemelidir.  

Güvenilir Bakıcı Bulmak

Çalışkan Olmalıdır  

Bakıcılara düşen sorumluluklar fazla olduğu için hemen pes edecek bir yapıya sahip olmamalıdır. Yaşlı ve hasta bakımını üstlenen bakıcıların bakımını yaptıkları kişileri fiziksel ve psikolojik olarak anlamaları gerekir. Bakıcıların hareketleri de çok olduğu için yaptıkları işi benimsemeleri şarttır. Empati yeteneği yüksek olan kişilerin bakıcı olması kesinlikle meslek tercihi açısından isabetlidir.  

Gerektiğinde Eğlenmeyi Bilmelidir  

İnsan yaşı kaç olursa olsun gülmeye, tebessüm etmeye ihtiyaç duyar. Güvenilir bakıcı yaptığı işten memnun olan bakıcıdır. Özellikle çocuk bakıcısıysa oyun oynamaktan ya da farklı etkinlikler yapmaktan sıkılmamalıdır. Gerektiğinde gülmeli ve güldürmelidir. Ciddi ve otoriter olması gerektiği konularla eğlenceli konuları birbirinden ayırt etmelidir.  

Güvenilir Bakıcı Bulmak İçin Yapılması Gerekenler  

İlanlara Bakın 

Hayatımıza internet girdiğinden beri pek çok sektör dijitalde varlığını sürdürüyor. Bakıcı bulmak için özellikle çevrimiçi platformlara başvurulmaktadır. Bunun sebebi çevrimiçi platformlardaki bakıcıların aldıkları yorumları, çalıştığı kişileri görebilmenizdir. Sosyal medya gruplarında da güvenilir bakıcı aramak için ilanlar açan çoktur. Sizin arayışınızla eşleşen en uygun bakıcıyı bu gruplar sayesinde bulabilirsiniz. Anlaştığınız bakıcıya deneme sürecinden mutlaka bahsedin.  

Güvenilir Bakıcı Bulmak

Geçmiş İş Deneyimlerine Göz Atın  

Güvenilir bakıcı arayanların özellikle dikkat etmesi gerekenlerden biri geçmiş iş deneyimidir. Önceki işlerindeki performanslarını öğrenmek için CV’lerinde yer alan referans gösterilen kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Yaşlı bakımında aktif rol oynayan bir bakıcının çocuk bakıcılığı yapması zor olabilir. Her bakıcı bu alandaki tüm rollere uygundur diye bir kural söz konusu değildir. Sözleşme yapmadan önce detaylı araştırma yapmanız en iyisi olacaktır.  

Eğitim ve Sertifikaların Önemi  

Güvenilir bakıcı arama sürecinde belli bir elemeden sonra aklınızda iki üç kişi kaldığında eğitim ve sertifikaları değerlendirin. Katıldığı seminerler, sertifikalar en az deneyim kadar önemlidir. Profesyonel bir şekilde bu mesleği yapan kişiler kendilerini mutlaka ileriye taşımak zorundadır. Çünkü bakıcılık yapan ve yetkinliği olmayan pek çok amatör kişi de var. Bu mesleğin üstünkörü yapılması bakımı üstlenen kişilerde olumsuz değişimlere sebep olabilir.  

İletişim Kurmaktan Çekinmeyin 

Konuşmak, iletişim kurmak hatta mimiklerin nasıl kullanıldığı bile güvenilir bakıcı bulma konusunda işe yarar. Karşınızdaki kişiyi gözlemlemek için doğru sorular sormalı ve cevaplarına odaklanmalısınız. Beklentilerinizi uygun bir dille söylemelisiniz. Artıları ve eksileri not almalısınız. Yaşlı bakımı, çocuk bakımı ya da hasta bakımı için bakıcı seçiminde farklı özellikler aranmalıdır. Bakıcının çocukla olan iletişimi, yaşlıyla olan iletişiminden farklıdır. Çocuk bakıcısı ararken daha önce CV’sinde sadece yaşlı bakımı yapmış biriyle çalışmak riskli olabilir.  

İnternet Üzerinden Bakıcı Aramak  

İnternet üzerinden güvenilir bakıcı bulmak zorlaştı. Bilinirliği yüksek sitelerden bakıcı araştırması yapabilirsiniz. İletişim aşamasında sorun yoksa görüşme ayarlamalısınız. Sonrasında ise yukarıdaki maddelere dikkat ederek bakıcı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İnternet üzerinden size aktarılan bilgilerin doğruluğunu mutlaka teyit edin. İçinizde en ufak bir şüphe varsa bakıcı adayından düşünmek için süre isteyin. Yaşlı, hasta ya da çocuk bakıcısı olmak emek istemektedir. Bakıcılık mesleğini sadece maddi getiri için yapanlarla değil her ölçüde mesleğine bağlı olanlarla yola devam edin.  

 

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et