Bakıcı Genel

Bakıcı Sigorta Ücreti Ne Kadar?

 Bakıcı Sigorta Primi Ne Kadar?

Bakcı için ödenecek teşvik durumuna göre aylık prim tutarı da değişiklik göstermektedir. Bakıcı Sigorta Primi Hesaplanırken brüt asgari ücretin günlük tutarının %2’si oranında yapılmaktadır. Bakıcı için eğer 10 günden az bildirim yapanlar için ise günlük ödenecek sigorta prim tutarı 2,38 olarak hesaplanmaktadır. Prim ödemelerini düzenli yapan, 5 puanlık indirimden faydalananlar için aylık prim tutarı 1.162,69 TL olarak hesaplanmaktadır. 6111 teşvikinden yararlanan bireyler için ise asgari ücret desteğinin aylık prim tutarı 608,18 TL olarak hesaplanmıştır.

Hasta ve Bakıcı Ücretleri 2021

Bakıcı ve hasta bakıcısına sigorta yaptırmak isteyen 30 tam gün üzerinden sigortası yapılanlara asgari ücret üzerinden 2021 yılı için ödenmesi gereken net tutar 3.040,88 TL ‘dir. Yarım gün ücret hesaplanırken 30 tam gün üzerinden hesaplanan tutarın ikiye bölünmesi gereklidir. Eğer net maaş tutarının ödenmesi durumunda sigorta priminde bu tutara göre ödenmesi gerekmektedir.

2021 Yılı Sigorta Primleri ve Ödenek Tutarları

Sosyal Güvenlik Kurumu 2021 Sigorta primleri ve ödenek tutarları; Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan bireylerin primi 447 TL olarak hesaplandı. İsteğe göre sigorta yaptırmak isteyen bireylerin en düşük prim ücreti 1.144 olarak belirlendi. Ev hizmetleri gündelikçi, bakıcı gibi ayda 10 gün çalışan bireyler için ödenecek tutar 447 TL olarak açıklanırken. Aynı ev içerisinde bir ay çalışanlar için ödenecek tutar ise 341.56 TL olarak açıklandı.

Ev işlerinde 10 günden az bakıcı çalıştıran günlük 2.39 TL

Ev işlerinde 9 gün için de çalıştıranlar için 21.51 TL prim yatırılacak.

Bakıcılara Sigorta Zorunluluğu Varmı?

Çalıştırılan bebek, hasta bakıcısı, sgk ev hizmetleri kapsamında sigortalanması kanunen zorunlu olmaktadır. Bakıcı, hasta bakıcı, çocuk bakıcısı, bebek bakıcısı, yaşlı bakıcıları sigortasız çalıştıranlar tespit edilirse ağır idari para cezaları ile karşı karşıyadırlar.

Bakıcı Sigorta Teşvikleri

Bakıcı, hasta bakıcı, çocuk bakıcısı, bebek bakıcısı, yaşlı bakıcıları sigorta teşvikleri açısından büyük önem arz etmektedirler.Bakıcı çalıştıranların birçok sigorta prim teşvikinden yararlanma hakları vardır. Sigorta teşvikleri;

  • 6111/4447-10. madde teşviki olarak adlandırılan teşvikten yararlanabilmek için işe alınan çalışanın bayan olması ya da 18-29 yaş arasında erkek olması, daha önce bu teşvikten yararlanmamış olması, işe alındığı tarihten itibaren son 6 ay öncesinde sigortalı çalışmamış olması halinde en az 24 ay boyunca sigorta priminin yarısından fazlasını devlet öder. İşkur kaydı varsa ilave 6 ay teşvikle toplam teşvik süresi 30 ay olur.

6111 Sayılı Kanun Teşvik Şartları

İşe alacağınız kişinin işe alınan tarihten önceki son 6 içerisinde sigortalı çalışmaması gerekmektedir.

Bu teşvikten yararlanmamış olması lazımdır.

18-29 yaş arasında olması

Teşvik şartları sağlanırsa bu teşvikten 24 ay yararlanılmaktadır.

Toplam 30 ay sigorta teşvikinden yararlanılmaktadır.

  • 27103 olarak da adlandırılan 4447-19. madde sgk bakıcı parası teşviğinde ise eğer işe alınan işçi son 3 ay öncesinde çalışmadıysa en az 12 ay, işkur kaydı da varsa en az 15 ay teşvikten yararlanır. Bu teşvik kapsamında sigorta priminin tamamını devlet öder.

27103 Sayılı Kanun Teşvik Şartları

İşkur kaydının olması gereklidir.

işe başlama tarihinden 3 ay içerisinde 10 günden fazla SSK, Bağkur çalışması olmamalı

Bu teşvik 15 ay devlet tarafından karşılanır.

Bu kapsamda normalde teşvikten yararlanma süresi 12 ay. Ancak işe aldığınız kişi 18-25 yaş arası erkekse ya da bayansa ( bayanlarda yaş şartı aranmaz) ya da engelli ise teşvik süresi 18 ay olarak uygulanır.

  • Yukarıdaki teşviklere ilave olarak prim ödemesini düzenli yapan ve geçmiş dönem prim borcu olmayan işverenler 5 puanlık daha prim indiriminden yararlanırlar.

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et