Genel Hasta Bakıcı

Yatalak Hasta Bakıcı Hizmeti Nedir?

Yatalak Hasta Bakıcı

Yatalak hasta bakıcı hizmeti, hasta bakıcı hizmetinden çok daha fazla sorumluluk içerir. Sebebi ise yatalak olan hastanın ihtiyaç duyduğu tüm bakımı bakıcının üstlenmesidir. Yatalak hasta ayağa kalkamadığı için tüm vaktini yatakta geçirir. Kişisel hijyenlerini sağlama konusunda da desteğe ihtiyaç duyarlar. Yatalak hasta bakıcı hizmeti kapsamında bakıcı hastanın günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmede yardımcı olur. Bakıcının eğitimli ve deneyimli olması çok önemlidir. Hastanın ihtiyaçlarını anlama konusunda zayıf kalırsa hastada psikolojik problemlere sebep olabilir.  

Yatalak Hasta Bakıcı Hizmeti Nerede Verilir?  

Yatalak hasta neredeyse hasta bakıcı orada kendisine verilen sorumlulukları yerine getirebilir. Yatalak hasta bakıcı hizmeti hastanede ya da herhangi bir sağlık kuruluşunda alınabilir. Hasta evdeyse ve evde bakımı yapılacaksa bakıcı seçimi de bu kritere göre yapılmalıdır. Hasta bakımı çok önemli biri konu olduğu için bakıcı adaylarıyla yapılan görüşmede tüm detaylar paylaşılmalıdır. Yatalak olan hastanın durumu bakıcı adaylarına söylenmelidir. Hatta mümkünse bakıcı adayının iş sözleşmesi yapmadan önce hastayı görmesi iyi olacaktır. Yatalak hasta bakıcı arayışında anlaşılan bakıcıyla hasta arasında uyum süreci mutlaka olacaktır. Bazen iletişimin eksik kurulması ya da hasta bakıcı ile hastanın anlaşamaması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.  

Yatalak Hasta Bakıcı Hizmeti

Yatalak Hasta Bakıcı Hizmeti Neleri Kapsar? 

Yatalak Hastanın ailesi bakıcı ararken ihtiyaç duydukları desteği harfiyen anlatmalıdır. Sürekli yatan hastanın bir süre sonra psikolojisi de yıprandığı için bakımını üstlenecek kişiye durum bilgisi verilmelidir. Bazı hastalar yaşadıkları yıpranmadan sonra iletişim kurmakta da zorluk yaşarlar. Bakıcılar bu durumlara genellikle alışkındırlar. Ancak bazen hastanın durumu çok zor olabilmektedir. Yatalak bakıcı hizmeti arayan aileyle, bakıcı arasında yapılan sözleşme de bu durumlar madde madde ele alınmalıdır. 

Yatalak Hasta Bakıcının Genel Sorumlulukları 

Yatalak kişiye bakıcılık yapmak onun günlük tüm ihtiyaçlarını karşılamak anlamına gelir. Genel sorumlulukları olarak madde madde listelersek  

  1. Hastanın Bakımı ve Hijyeni: Yatalak olan hastanın günlük hijyenini sağlamak, gerektiğinde banyo yaptırmak hasta bakıcının sorumluluklarındandır. Banyodan sonra giyindirme, yatağını değiştirme gibi işleri de bakıcısı yapmaktadır. Hastanın yattığı yer ne kadar temiz ve düzenli olursa morali de ona istinaden iyi olacaktır.  
  2. Hastanın Beslenme Rutini: Yatalak hastanın beslenme saatleri önemlidir. Özellikle düzenli kullandığı ilaçlar varsa bakıcısı beslenmesini ilaç saatlerine göre ayarlamalıdır. Hastanın doğru beslenmesi ve sıvı alımına dikkat edilmelidir. Bazı hastaların tüp beslenme gibi özel gereksinimleri olmaktadır. Bu tip durumlarda bakıcı tüp beslenme hakkında bilgilendirilmelidir.  
  3. Hastanın İlaç Düzenini Sağlama: Yatalak hasta bakıcısı hastanın ilaçlarını düzenlemelidir. İlaçları zamanını aksatmadan vermeli ve bu konuda hata yapmamak için not almalıdır. Bazı hastaların gün içinde alması gereken ilaç sayısı fazla olabilir. Bakıcı bu konuda iş görüşmesi esnasında bilgilendirilmelidir. Yatalak Hasta Bakıcı
  4.  Hastaya Hareket Alanında Destek Olma: Yatalak hastalar yatağa bağımlı yaşasalar da yatağın içinde dönme, pozisyon değiştirme ihtiyacı duyabilirler. Hasta bakıcı bu konuda hastaya destek olmalıdır. Güç gerektiren bir eylem olabilir. Böyle durumlarda çok zorlanacaksa hasta yakınlarından yardım alabilir. Yatalak hastaların kimi de zaman zaman ayağa kalkıp bir iki adım atma ihtiyacı duyarlar. Bütünüyle felç olmayan hastaların kas zayıflığı probleminin tetiklenmemesi için hareket etmeleri önemlidir. Hasta bakıcı böyle hastaların yürümesini koluna girerek desteklemelidir.  
  5. Hastanın Kullandığı Tıbbi Ekipmanların Bakımı: Yatalak hastaların yatak bakıcıları kullanılan tıbbi ekipmanların bakımını mutlaka yapmalıdır. Örnek vermek gerekirse bunlar solunum cihazları, tüpler ve kateterler olabilir.  
  6. Hastaya Psikolojik Destek: Bakıcılar hastanın kendini güvende hissetmesini sağlamalıdır. Kendini güvende hisseden hastanın morali daha yüksek olacaktır.  
  7. İletişim Becerisi: Hasta bakıcıları baktıkları hastanın sağlık durumunu takip etmelidir. Hasta yakınlarıyla sık sık iletişim kurmalıdır. Hastanın durumuyla ilgili bilgi vermesi gerektiğinde eksiksiz bir şekilde sağlık ekibiyle paylaşmalıdır. Kısaca, yatalak hasta bakıcısı sorumluluğunu üstlendiği hastanın sağlığıyla yakından ilgilenmelidir.  
  8. Acil Durumlarda İlk Yardım: Yatalak hasta bakıcısı ilk yardımdan anlamalıdır. Bu sebeple amatör ve daha önce hiç bu işi yapmamış birine hasta emanet edilmemelidir. Yatalak hasta özel durumu sebebiyle fiziksel ve psikolojik olarak kendini yetersiz hissetmektedir. Hasta bakıcının gerektiğinde acil müdahale yapabilmesi bakıcı seçme aşamasında önemli bir kriterdir.  

Hasta bakıcılar yatalak hastalar için hayati bir önem taşır. Yukarıdaki sorumlulukları yerine getiremeyecek hasta bakıcı muhtemelen hastanın ihtiyaçlarına yetemeyecektir.

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et