Bakıcı Genel

Oyun Ablası

Oyun Ablası

 

Oyun ablası son günlerde sıkça karşılaştığımız bir meslek haline geldi. Peki Oyun ablaları kimdir? Oyun ablaları ne iş yapar? Oyun ablaları hakkında merak edilen bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

 

Oyun Ablası Ne Yapar?

Oyun ablaları yarı zamanlı çalışarak çocukların eğitim ve oyun gibi konularda yardımcı olan kişidir. Oyun ablaları, çalışan aileler, eğitim desteği isteyen çocuklar, okul öncesi eğitimler de yardımcı olarak çocukların gelişimine yardımcı olmaktadırkar. Oyun ablaları okul öncesi tüm çocuklar ilgilenmektedir. Özel eğitim gerektiren çocuklarla oyun ablaları ilgilenmemektedir. Peki oyun ablası ne yapar?

  • Oyun Ablaları Aileye Danışmanlık Yapar
  • Aileye oyunlar, oyuncaklar ve hediyeler hakkında bilgi verir.
  • Çocukların gelişimi ile ilgili çalışmalar yapar
  • Çocuğun ritim becerilerinin gelişmesine olanak sağlar
  • Ailenin planlarına göre çocukla ilgilenir
  • Çocuğun yetenek gelişimine olumlu yönde katkı sağlar
  • Yeni ve farklı oyunlar geliştirerek çocuğun zihinsel gelişimine katkı sağlar.

Oyun ablasının çok tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden biri de çocukların okuldan alınarak aileler işten eve gelinceye kadar çocuklarla ilgilenilmesi şeklindedir.

 

Oyun Ablası Nasıl Olunur?

Oyun ablaları son zamanlarda oldukça revaçta olan bir meslek koludur. Oyun ablası olmak için öncelikle okul öncesi eğitim veren kurumlarda çalışmak ve üniversitelerin 4 yıllık okul öncesi öğretmenliği lisans programından mezun olmak gerekmektedir.

Oyun ablası arayan aileler genellikle bireylerin lisans ya da yüksek lisans programlarında mezun olan bireylerden olmasını istemektedir. Aileler, aranan bireylerin sertifika, eğitim durumu, yaş, yabancı dil gibi kriterlere de dikkat etmektedir.

 

Oyun Ablasında Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Herkes oyun ablası olamaz. Oyun ablası olabilmek için bazı özelliklere sahip olmak gereklidir. Bireyler ilgilendikleri çocuklara örnek oldukları için dikkat etmesi gereken sorumlulukları bulunmaktadır.

Oyun ablasında bulunması gereken nitelikler;

-Düzgün bir diksiyonla Türkçe konuşmak

-Ailenin kültür ve geleneklerine saygı duymalıdır

-El becerilerinin iyi olması gereklidir

-Çocuğun yanında sigara kullanmamalıdır

-Çocukları güzel bir şekilde eğitmelidirler

– Pedagojik formasyon almış olmalıdır

-Matematik seviyesi iyi olmalıdır

– Farklı oyunlar bilmelidir

– Karşısındaki bireyle güvenli bir bağ kurmalıdır

– Eğitici oyunlar oynatmalıdır

 

Oyun Ablası Ücreti?

Oyun ablası çalıştırırken bireyin eğitim durumu, sertifikaları, yabancı dil bilme durumu, yaşamış olduğunuz şehir, bireyin tecrübesi referans alarak hesaplanmaktadır. Oyun ablaları saatlik olarak çağrılabildiği gibi yaygın olarak çağrılan saatler 3 gün 4 saat şeklinde olmaktadır. Oyun ablası ile program yapılarak müsait olunan günlerde çağrılabilir. Cumartesi ve Pazar günleri de oyun ablası çağırmak mümkündür. Oyun ablası ücreti konusunda bireyler genellikle çok sıkıntı çıkarmamaktadır. Bazı aileler oyun ablalarının evleri uzaksa yol parası ve evlerine bırakma gibi imkânları sunmaktadır. Oyun ablaları genellikle üniversite öğrenci tarafından sıkça tercih edilen bir meslek koludur. Peki oyun ablaları ortalama olarak ne kadar ücretle çalışmaktadırlar? 2021 oyun ablası ücretleri nelerdir?

2021 Oyun Ablası Ücretleri;

aylık 10 saat çalışıyorsa= 640 TL

aylık 20 saat çalışıyorsa = 1.040 TL

aylık 30 saat çalışıyorsa = 1.260 TL

aylık 50 saat çalışıyorsa = 1.800 TL

Aylık çalışma ücretleri ortalama olarak yukarıda yazıldığı gibidir.

 

Oyun Ablası Çalışma Saatleri Nasıl Hesaplanır?

Oyun ablasının çalışma saatleri ailelere göre değişiklik gösterebilmektedir.Oyun ablası çalışma süresi aşağıda bulunan tablodan kolaylıkla hesaplanabilinmektedir.

 

Oyun Ablası Çalışma Süresi Oyun Ablası Saatlik Ücret
1-10 Saat 64 TL
11-20 Saat 52 TL
21-30 Saat 42 TL
31-50 Saat 36 TL
51 ve üzeri 29 TL

 

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et