Bakıcı Genel

Bakıcılardan İstenecek Evraklar

Bakıcılardan İstenecek Evraklar

 

Günümüzde bakıcılık mesleği oldukça revaçtadır. Bakıcıları tercih eden bireyler, yoğun iş stresinden, fazla mesaiden, kendisine vakit ayıramamak gibi sebeplerden bakıcı tutabilmektedirler. Bakıcılar ise hasta bakıcı, yaşlı bakıcı, çocuk bakıcısı, yatılı bakıcı, günlük bakıcı, yabancı bakıcı gibi kriterlere ayrılabilmektedir. Bireyler kriterlerine uygun bakıcıyı belirledikten sonra anlaşma yapılarak gerekli evraklar imzalanmaktadır. Peki bakıcıdan istenecek evraklarda nelerdir? Bakıcı ile hangi konularda anlaşma yapılmalıdır? Bakıcılara hangi sorular sorulmalıdır? Bu tür soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

 

Bakıcıdan İstenecek Evraklar Nelerdir?

Bakıcı seçiminde en önemli kriterlerden biri de bakıcı ile aranızdaki sözleşmedir. Sözleşme de maddeler en açık hali ile yazılmalıdır. İş görüşmesi sırasında bakıcının ve sizlerin iletişim bilgilerinin alınması olumlu ya da olumsuz dönüşlerde rahatlıkla iletişim kurulması için oldukça önemlidir. Bakıcınızın geçmiş zamanlarda çalışmış olduğu yerleri ve edindiği deneyimleri öğrenebilmeniz için özgeçmiş ve referans belgesini talep etmenizde büyük fayda vardır. Özgeçmiş belgesinde kişinin özellikleri, eğitim durumunu hem de daha önce çalışmış olduğu yerleri öğrenerek seçeceğiniz bakıcı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. MASAK mevzuatı dahilinde nüfus cüzdanı fotokopisinin iş veren tarafına verilmesi zorunluluğunun olduğunu belirtmek isteriz. Mevzuat gereğince bu durumun iş veren ve aday arasındaki karşılıklı güvenin oluşması için önem arz etmektedir. Bebek bakıcılığı, çocuk bakıcılığı gibi hassas iş dalında güven konusu normalden çok daha önemlidir. Bakıcılık yapacak bireyden istenen bir diğer önemli belge de adli sicil kaydıdır. Bakıcılık yapacak kişinin geçmiş zamanda bir suça karışıp karışmadığı sizin kadar bakılacak birey içinde büyük önem arz etmektedir. Bakıcınız bakılacak bireye sizden daha çok vakit ayırıp, daha yakın olacaktır. Bu sebeple bakıcınızdan sağlık raporu istemek ileride sıkıntı yaşanmaması için oldukça önemlidir. İşe alım yapılacak bireyin ikametgah adresi istenerek bakıcının evinde sözleşme yapılabilir. Bakıcının aile yapısı, kültürel yapısı ve birçok konuda kafanızda soru işareti kalmadan fikir edinebilirsiniz.

 

Kısaca bakıcıdan istenecek Evraklar;

 • Bakıcınızdan Özgeçmiş isteyin ve geçmiş zamanda yaptığı işler hakkında bilgi alın (İsteğe bağlı)
 • Referans (İsteğe bağlı)
 • Nüfus cüzdanı Fotokopisi
 • Adli Sicil Kaydı (İsteğe bağlı)
 • Sağlık Raporu isteyerek bulaşıcı hastalığı olup olmadığını öğrenin (Hepatit B, HİV) (İsteğe bağlı)
 • İkametgah Bilgisi (İsteğe Bağlı)
 • Bakıcınızın iletişim bilgilerini alıp doğrulunu kontrol edebilirsiniz.

 

Bakıcının Sağlık Raporu Nasıl Olmalıdır?

Bakıcı sağlık raporları oldukça önemlidir. Bakılacak bireyle temas kurulduğu ve gün için sürekli zaman geçirildiği için bakıcının depresif bir karakterde olup olmadığını, alkol, sigara, uyuşturucu kullanıp kullanmadığını ya da bulaşıcı bir hastalığının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu gibi etkenler aşırı görünse de bakılacak birey için oldukça hassas konulardır.

Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bakıcı seçiminde ailelerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bakıcının geçmişte verdiği hizmetlere dair bilgiler etraflı bir şekilde incelenmeli ve referanslar özenli bir şekilde kontrol edilmelidir.
 • Bakıcının eğitim almış yetkin bir birey olması tercihte önemli bir etken olmalıdır.
 • Alanında yılların tecrübesine sahip olan bakıcı, vereceği hizmet ve bireye sağlayacağı katkı ile ön plana çıkacağı için deneyimin önemli bir ölçüt olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Deneyimli olmadığı takdirde ise aldığı eğitimler ve sertifikalar etraflı bir şekilde araştırılmalıdır.

 

 

 

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et