Yatılı Bakıcı

Yatılı bakıcı hakkında bilgi, yatılı bakıcı maaşları, yatılı bakıcı seçerken dikkat edilmesi gerekenler, yatılı bakıcılar nasıl seçilmeli

Yatılı Bakıcı Maaşları

Fazla iş mesaisi, yoğun tempo, gibi işlerden dolayı bakıcılara ihtiyaç duyulmaktadır. Bireyler  tarafından araştırılan yatılı bakıcı fiyatları, kurumdan kuruma ve bireyden bireye farklılık göstermektedir. Alanında kaç yıl hizmet verdiği, referanslarından nasıl not aldığı ve hangi günlerde hangi saat aralıklarında çalıştığı gibi etmenler göz önünde bulundurularak hesaplanan Yatılı bakıcı maaşları, her aileye uygun seçenekleri sunan Bakici.info sayfalarında sunulmaktadır.

Yatılı bakım alanında yılların tecrübesine sahip olan bireyleri ailelerle buluşturan Bakici.info , sunduğumuz yaşlı bakıcısı hizmetini yakından incelemek ve size en uygun yaşlı bakıcısı fiyatını bulmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yatılı Bakıcı Çalıştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatılı bakıcı tutmanın en avantajlı yanları iş saatlerinin uzunluğu ve buna bağlı görev tanımının genişliği olarak nitelendirilebilir. Çalışan bakıcı gün içinde gerektiği kadar uyuyarak kendi işlerine ve bakıcılık işlerini kolaylıkla yapabilmektedir. Yatılı bir bakıcı evde kaldığı süre boyunca zaman kaybı olmadan işleri yapmaktadır. Evde bakıcının sürekli olarak kalmasını istemeyen bireyler sabah akşam hizmet verecek şekilde saatleri ayarlıyabilirler. Çalışmakta olan bakıcılar genellikle gündüzlü olarak çalışma eğilimindedirler. Yatılı bakıcı seçerken, deneyimli, tercihen eğitimli, sertifikalı, referanslı bakıcılar tercih edilmelidir. Bakımı yapılacak kişinin beslenmesine ve günlük ihtiyaçlarına oldukça özen gösterilmelidir. Bulunulan ortam hijyenik olmalıdır.  Yatılı bakıcılık yapacak kişi sabırlı, güler yüzlü, titiz, sevgi dolu, güvenilir ve işinde uzman bireylere ihtiyaç gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususda elemanın geçmiş deneyimlerini, referanslarını, kültürel yapısını araştırmaktır. Kriterlerinize uyan bireyler yüz yüze görüşülerek belirlenmesi en güvenli sonuçları getirmektedir.

 

Yatılı Bakıcılar Ne İş Yaparlar?

Yatılı bakıcıların temel görevlerini sıralayacak olursak;

 • Yemeğin hazırlanması ve yedirilmesi yatılı bakıcıların görevleri arasındadır.
 • Evin temizliği, hijyeni ve düzeni, Kıyafetlerin yıkanması ve ütülenmesi
 • Bakım yapılacak bireyin gerekli gelişim faaliyetlerinin yapılması
 • Bireyin güler yüzlü, pozitif şekilde hizmet etmesi gereklidir.
 • Bakılacak kişi yaşlı ise nabız, tansiyon, solunum, ateş gibi ölçümlerinin yapılması gereklidir.
 • Doktora hastalığın seyri ile ilgili bilgi verilmesi.

Yatılı Bakıcılar Hakkında Merak Edilenler

Yatılı bakıcı ücretleri hesaplanırken bakıcıların ve bakıcıyı tutan bireylerin istekleri dikkate alınmaktadır. Yatılı bakıcılar eğitim durumu, referans, ve tecrübelerine göre maaşlarında değişiklik olabilmektedir. Yatılı bakıcılarının bulundurduğu yeteneklere göre de maaşları sıralayacak olursak.  Yatılı Bakıcılara ihtiyaç duyulan zamanlarda, bakıcıyı tutan bireylerin istek ve beklentilerini artırabilmektedirler. Artan bu istek ve beklentiler ışığında Evdeki işlerin yapılması,  ihtiyaç duyulan bireye fazladan hizmet gösterilmesi  gibi faktörler bakıcıların bekledikleri maaş miktarlarını artırabilmektedirler. Bakıcıların maaşlarını etkileyen diğer önemli etkenlerden birisi de asgari ücrettir. Asgari ücretin altında yatılı bakıcısı tutmamalısınız. Çalıştırmakta olduğunuz bakıcının sigorta girişini de yaparak işe alınması gereken önemli kurallardan biridir.Yatılı Bakıcı maaşları yapılan işle doğru orantılı olarak artmaktadır. Yatılı bakıcı anlaşması yapılırken fiyat konuşulması ve alternatif olan yapılacak işlerin söylenmesi oldukça önemlidir.

Yatılı Bakıcı Seçilirken Görüşme Esnasında Sorulacak Sorular

Yatılı bakıcı seçilirken sorulması gereken bazı önemli sorular vardır. Bu soruları anlaşma yapılırken sorulması gerekmektedir. Bu soruları sıralayacak olursak;

 • Herhangi bir sağlık problemi varmı
 • Gelecek planların arasında bu işi etkileyecek, taşınma durumu olacak gibi planlar varmı?
 • Bakıcıya geçmiş deneyimleri hakkında bireysel sorular sorulmalıdır.
 • Daha önce ilgilenilen bakıcılık işleri hakkında sorular sorulmalıdır.
 • Bakılacak olan bireyi bakabilecek kapasitedemi sorulmalıdır.
 • Açık sorular sorabilirsiniz? Bakıcı olmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Bakılacak birey hastalanırsa ne yaparsın? Eğer bakılacak birey düşer yada bilincini kaybederse nasıl bir tepki verirsiniz.