Yatılı Yaşlı Bakıcı Maaşları

Yatılı yaşlı bakıcı olanları ilk ilgilendiren tabi ki 2024 yılında bu meslekte ne kadar kazandıklarıdır. Yaşlı bakıcısı olmak sorumluluğu alınan yaşlının gün içindeki ihtiyaçlarını gidermektir. Yaşlıyla birebir ilgilenmek zor olduğu için maaş da bu zorluğa göre belirlenmelidir. Yatılı yaşlı bakıcıların aldıkları aylık ücret 30 bin  -55 bin aralığında değişmektedir. Tabi bu genel bir aralıktır. Yaşlı bakıcının deneyimine, bakımı üstlenilen yaşlının yatalak olmasına göre alınan maaş değişebilir.  

Yatılı Yaşlı Bakıcı Olmak İçin Neler Yapılır?  

Evinde yaşlı annesi babası ya da bir yakını olan kişiler herhangi bir sebeple evde olmadıklarında akılları onlarda kalabiliyor. Bu sebeple evinde tam zamanlı yaşlı bakıcı çalıştırmak isteyebiliyorlar. Yatılı yaşlı bakıcısı olarak iş yapıyorsanız başvuru yaparken CV’nizi eksiksiz doldurmalısınız. Güven meselesi yatılı yaşlı bakımında çok önemlidir. Ne kadar profesyonel olursanız olun referanslarınızın sizin için söyledikleri de işe alım sürecini hızlandıracaktır. Yatılı yaşlı bakıcı olmak için eğitimler almak, sertifikalar edinmek gerekir. Bu amatör olarak yapılacak bir meslek asla değildir. Aşağıdaki sorumluluklar yatılı yaşlı bakıcısı olanların önceliğidir:  

Beslenme Takibi  

Yatılı yaşlı bakıcısı olarak işe başlayanlar ilgilendikleri hastanın beslenme takibini de yapmalıdır. Diyetine uygun yemekler hazırlamalıdır. Beslenme programı alınan ilaçların zamanına göre yapılmalıdır. Bunların hepsi uzmanlık gerektirir. Şefkatli olmak ya da bu iş de daha önce amatörce çalışmak yatılı yaşlı bakımı görevi için yeterli değildir. 

yatılı yaşlı bakıcı maaşları 

İlaç Takibi  

Demans, Alzheimer gibi farklı hastalıklara sahip olan hastaların ihtiyaçları aynı olmayabilir. Yaşlı bakıcısı olmak için ilgili yüksek okuldan mezun olduktan sonra bu alandaki seminerlere katılmak da önemlidir. Yatılı yaşlı bakıcısı yeterli sağlık bilgisine de sahip olmalıdır. İlaç takibi yaparken zamanlamaya özen göstermelidir.  

Hijyen ve Bakım Takibi  

Evde yaşlı bakımında yaşlının hijyen ve bakım takibini yaşlı bakıcısı yapmaktadır. Yatılı yaşlı bakıcısı hasta ve yaşlı bireyin özbakım uygulamasını gerçekleştirmelidir. Yaşlı bireyin sağlığının bozulmaması için hijyen takibinin yapılması çok önemlidir. Özellikle hastanın açık yaraları varsa bakımı asla aksatılmamalıdır.  

Psikolojik Destek  

Yatılı yaşlı bakımında sorumluluğu üstlenilen hastaya gerektiğinde psikolojik destek verilmelidir. Yaşlı bakım uzmanı eğitimi alanlar psikolojik destek konusunda da bilgi sahibidir. Ancak yaşlının psikolojisi bakıcının çabasına rağmen düzelmiyorsa uzmanlık alanı psikoloji olan bir doktora başvurulmalıdır.  

Yatılı Yaşlı Bakıcı Maaşları Ne Kadar Olmalıdır?  

Bakıcı olmak her anlamda eğitimli olmayı gerektirir. Yaşlının bakımı, mutluluğu ve rahatı bakıcısının profesyonelliğiyle ilgilidir. Yeteri kadar ilgi görmeyen yaşlılar bunalıma girebilir. Yaşlı insanların bunalımı atlatması ise oldukça zordur. Yatılı yaşlı bakıcıların maaşları tatmin edici olmalıdır ki yorgunlukları karşılık bulmuş olsun. Sevgi, şefkat ve merhametin yanı sıra yaşlı bakıcının güçlü ve eğitimli olması en önemlisidir. Bu mesleği yaşlılara karşı saygı ve sevgi besleyen herkes yapamaz. Yatılı yaşlı bakıcının odağında yaşlıya hizmet etmek vardır. Bu hizmetin de karşılığı doyurucu olmalıdır.  

Yatılı yaşlı bakıcı maaşları için genel bir aralık belirlense de bakıcı arayan aile ile bakıcı arasında özel olarak konuşulması gereken bir konudur. Her yaşlı aynı ihtiyaca sahip değildir. Farklı hastalığı olan yaşlıların detay gerektiren pek çok sorumluluğu vardır. Yatılı yaşlı bakıcı bu sorumluluğu üstlenirken yıpranma payını da göz ardı etmemelidir. Bazı aileler ise aile büyüğünü evde yalnız bırakmamak için bakıcı arayışına girerler. Sorumluluğu üstlenilen yaşlı bakıma muhtaç değilse yatılı yaşlı bakıcının görevi yalnızlığı gidermektir. Bu da bir nevi psikolojik anlamda yaşlıyı rahatlatır. Yatılı yaşlı bakıcı maaşları farklı sebeplere bağlı olarak değişebilir.  

yatılı yaşlı bakıcı maaşları 2024 

Yatılı Bakıcı Olmak Zor Mu? 

Yatılı bakıcı olmanın kolaylığı olduğu gibi zorlukları da vardır. Yatılı bakıcının işe yetişme gibi bir derdi olmadığı için her gün yol stresi yaşamak zorunda kalmaz. Yaşlı bakımında zaman çok önemli olduğu için yatılı bakıcı olmadığı taktirde ilaç saati ve beslenme saati aksayabilir. Yatılı bakıcılar bakımını üstlendikleri yaşlının takibini daha doğru yaparlar. Her gün beraber olan yaşlı, bakıcısına daha çabuk alışacaktır. Böylece onunla iletişime daha güçlü olacaktır. Yaşlılar aileleriyle paylaşamadıkları pek çok bilgiyi bakıcılarına anlatmaktadır. Bakıcı, ilgilendiği yaşlının duygusal yükünü de konuşarak, dertleşerek hafifletebilir. Yatılı yaşlı bakıcı olmak mesleğe ilk başlayana zor gelebilir. Zaman geçtikçe bakımı üstlenilen yaşlıyla bakıcısı arasında sağlıklı iletişim kurulur. Düzene alışınca da işler daha kolay gelmektedir.  

Hasta bakıcı maaşları için bu sayfadaki içeriğimize göz atmayı unutmayın.

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et