Bakıcı Genel

Amerika’da Bebek Bakıcılığı

Amerika’da Bebek Bakıcılığı

Amerika’da bebek bakıcılığı son zamanlarda en çok revaçta olan meslekler arasındadır. Dünya genelinde bu iş için Amerika’da çalışmak isteyen bireyler senelik 15.000 ile 30.000 dolar arasında para kazanarak kendilerini geliştirmektedirler. Amerika’da bakıcı olabilmek için tüm dünyada Au Pair adı verilen acentelere başvurarak işlemlerini yapmaktadırlar. Bu program tarafından uygun bulunan adaylar Amerika’da bakıcılık yapabilmektedirler. Peki Amerika’da Bebek bakıcılığına uygun adaylar kimlerdir? Au Pair Amerika mülakatında neler sorulur?, Amerika’da bakıcılık maaşları ne kadar? Bu tür soruların cevaplarını sizler için cevapladık.

 

Amerika’da Bebek Bakıcılığına Uygun Adaylar Kimdir?

Amerika’da bakıcılık için Au Pair acentelerine başvurmak gereklidir. Peki bu acentelere başvuru yapabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Aşağıda yer alan ilk iki madde Au Pair Amerika vize şartlarında geçerlidir.

1- 18-26 yaş grubunda olmak

2- Bekar olmak

3- Üniversite Mezunu olmak( Tercih Sebebi)

4- Sürücü Belgesine sahip Olmak

5- İntermediate derecesinde İngilizce bilmek

6-Amerika’da en az 12 ay kalabilmek

7- Çocuk bakım deneyimine sahip olmak

8- Sabıka kaydının Temiz olması

 

Başvuru yapan bireylerin Au Pair acente yetkilisi tarafından yapılacak olan mülakatta karar verilerek başvurusu onaylanmaktadır. Başvuru yapan bireylerde aranan genel nitelikler; adayın çocuk deneyiminin fazla olması önem arz etmektedir. Adayın daha önceden okumuş olduğu bölüm son derece önemlidir. Örneğin bakıcılık yapacak birey çocuk gelişimi bölümünü okumuş ise birçok adaya göre daha avantajlı durumdadır. Adayları bir adım daha öne çıkaran öncelik ise spor ile alakalarıdır. Spor yapan bireyler daha avantajlıdırlar. Konservatuar mezunu adaylar da oldukça rağbet görmektedirler.  Amerika’nın Ankara büyükelçiliği ve İstanbul’da bulunan Başkonsolosluğu, Amerika seyahati öncesi yapılacak olan vize başvurularını bölge ayrımı farketmeksizin kabul etmektedirler. Amerika’da çocuk bakıcısı olarak görev almak isteyen bireyler J1 değişim programı ziyaretçi vizesi kategorilerinden Au Pair programından başarılı bir şekil de kabul alması gerekmektedir.

 

Au Pair Amerika Mülakatındaki Sorular ve Sürecin İşlemesi?

 

Au Pair mülakatı İngilizce yapılmaktadır. İngilizce seviyesi iyi olan bireylerin bu mülakatta başarı yüzdeleri oldukça yüksektir. Mülakatta en çok sorulan sorulardan biri ise neden Au Pair Amerika programına katılmak istediğinizdir. Bu soru Au Pair Amerika vize görüşmesinde de sorulacak bir sorudur. Başka türlü sorulacak sorular ise; daha önceki deneyimleriniz, aldığınız eğitimler ve diplomalar, bebek bakımı ve deneyimleri, varsa almış olduğunuz sertifikalar, yapmış olduğunuz sporlar, akademik kariyer planlarınız, hayvanlara olan ilginiz, yüzme bilme beceriniz, aileniz ile ilgili sorular, gelecek kariyer planlarınız. Bunun gibi farklı sorular da gelebilmektedir. Sorular ülkenizdeki Amerika Au Pair acentesı tarafından not alınarak bir rapor hazırlanmaktadır. Bu raporlar ise daha sonra Amerika’daki Lisanslı Au Pair Amerika şirketine gönderilecektir. Eğer dosyalarınızda eksiklik ya da yanlışlık yok ise Amerika’dan onay gelmektedir. Bu kısımdan sonra adayın yapabileceği bir işlem bulunmamaktadır. Aday maillerini düzenli olarak kontrol ederek ailelerden gelen teklifleri değerlendirmelidir.

 

Amerikalı Ailenin Onayından Sonra Hangi Süreçler İzlenmelidir?

Aile süreci iki tarafında onayı olduktan sonra işin zor kısmı atlatılmıştır. Bundan sonraki süreçte ise ülkenizde bulunan acentenin yardımı ile vize sorununu kolaylıkla aşmak gerekmektedir. Bu süreçte acente seçiminiz büyük önem arz etmektedir. Deneyimli bir acente ile kolaylıkla vize alabilmek mümkündür. Vizenizi aldıktan sonra Au Pair Amerika programına katılımınız için önünüzde herhangi bir engel kalmamıştır. Program ile Ücretsiz bir şekilde Amerika’ya gidiş dönüş uçak bileti sizlere iletilecektir.

 

 

1 Comment
  1. E.birsen ezgi 2 yıl ago
    Reply

    Devlet Emekli çocuk sorunu olmayan dinamik dinç biriyim sisteminiz üzerinden Türk aile uyanınca çocuk ve yatalak olmayan hasta bakımı Türk yemekleri yapabilecek iş arıyorum 12 ay ve uzun süre kalabilirim sağlıklı biriyim

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et