Bakıcı

Bakıcı Değişimi ve Çocuklarda Terk Edilme Korkusu

Bakıcı Değişikliği Çocuklarda Korku Endişe Yaratır mı?

Ekonomik koşullar ve tempolu yaşam nedeniyle aileler bakıcılara ihtiyaç duymaktadır. Bakıcılar çocukların genel olarak ihtiyaçlarını giderebilmektedirler. Ailelerin genel olarak bakıcılardan beklentileri “saygılı” ve “güvenli” bir bakıcıya ihtiyaç duymalarıdır. Anneanne ve babaanne desteği alamayan bireyler bakıcılara ihtiyaç duymaktadır. Bazen şartlarda değişiklikler olabildiği gibi bakıcı ile anlaşamama durumu, ikamet değişikliği gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Peki bakıcı değişiklikleri çocuklara nasıl bir his uyandırmaktadır? Bakıcı değişikliği çocuklar için normal bir durummudur?

 

Bakıcılar çocuklar için büyük öneme sahiptir. Bizler için en değerli olan çocuklarımızın eğitiminden bakıcılar da sorumludur. Fiziksel, zihinsel, ruhsal, yürüme, koşma, tuvalet eğitimi gibi dönemler oldukça önemlidir.

 

-Bakıcı Değişimi ve Çocuklarda Terk Edilme Korkusu

Bakıcılar genellikle ayrılırken ebeveynler bakıcılara karşı bir çok duygu besleyebilmektedir. Bu duygular suçluluk, rekabet, çaresizlik, ve anlaşılmama gibi birçok duyguyu içerebilmektedir. Ebeveynler bu tür duygular hissedebilirken çocuklar bu dönemi daha ağır atlatabilmektedir. Çocuklar genellikle; “Yalnız kaldım, terk edildim, bir hata yaptım, başka insanlarda beni terk edecek” gibi olumsuz düşüncelere kapıldıkları gözlenmiştir. Çocuklar bu gibi durumlardan sonra ebeveynlerine kaygılı yaklaşmaya  başlayabilirler. Yanlış bir şey yaparsam onlar da beni terk edebilir gibi düşünebilirler. Bu gibi durumlarda karşılıklı iletişim olumlu sonuçlar verebilmektedir.

 

-Bağlanma Bozukluğu Ortaya Çıkabilir

Sık sık değişilen bakıcılar çocukta bağlanma bozukluğu, suçluluk gibi olumsuz etkilere sebebiyet verebilmektedir. Bu dönemlerde çocuklar ani tepkiler vermesede ilerleyen zamanlarda bu tür duygular daha net olarak anlaşılabilmektedir.

 

-Hangi zamanda devreye girilmeli?

Çocuklar bakıcıları ile ayrıldığında bu tür duygular beslemesi oldukça normal olarak karşılanmaktadır. Bu gibi zamanlarda çocuğu bir iki hafta gözlemlemek gerekebilir. Çocukta, uyku rutininde bozulma, iştah değişiklikleri, donuklaşma, aşırı endişe duyma gibi durumlar fark edildiğinde uzman bir bireye danışmakta fayda vardır.

 

-Bilgilendirin

Çocuğun bakıcısı değişmeden önce ve sonra mutlaka bilgilendirmelisiniz. Çocuğun bakış açısından düşünüldüğü zaman her gün karnını doyuran, onunla oyunlar oynayan, tuvalet alışkanlığı kazanan kişi gitmiştir. Bakıcının ayrılması, sanki bir ebeveynin ayrılıyormuş gibi dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

 

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et