Bakıcı

İyi Bir Bakıcı Seçmek İçin 7 İpucu

İyi Bir Bakıcı Seçmek İçin 7 İpucu

Bakıcı seçimi oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Bakıcılar ise çocuklarınızla sürekli ilgilenebilir ve onların ihtiyaçlarını giderebilmektedirler. Bakıcılar, çocuklarla ilgilenerek onların aktif zaman geçirmesini, eksiklerini gidermeyi, oyun oynama gibi faaliyetleri üstlenmektedirler. Bakıcılar aileler için büyük avantaj sağlamaktadırlar. Tabii iyi bir bakıcı bulmakda en önemli hususlar arasındadır. Bakıcı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Bakıcı seçmek için ipuçları nelerdir?

 

Bakıcı Seçmenin En İyi 7 İpucu

 

1- Görüşme yapmadan önce hazırlanın

Bakıcı seçiminden önce kendi ihtiyaçlarınız, çocuğunuzun programları gibi listeleri bir kağıda dökün. Örneğin, çalışma saatleri, haftalık tatiller, mesai ücretleri, resmi tatillergibi konuları bir kağıda not alarak hazırlık yapın. Bebeğiniz ya da çocuğunuz ile ilgili istisna konuları söyleyin. Sevdiği yemekleri, davranışlarını, huzursuzluklarını dile getirin. Çocuğun uyku düzeni bakıcıya göre mi olacak yoksa doğal akışınamı bırakılacak? Bu gibi konuları tartışın. Çocuğunuz bir yere bırakılması gerektiğinde ehliyet deneyimi var mı? Araba Kullanmayı biliyormu? Beklenmedik anlarda nasıl davranması gerekiyor? Gece geç saatlere kadar mesaiye kalabilirmi? Sizler için de önemli olan noktalarıı bir kağıda not ederek görüşme yapmadan önce dile getirmenizde fayda vardır.

2- İlk yapacağınız görüşmeyi telefonla yapın

Bakıcı adayını  seçerken zamandan tasarruf etmek için telefon görüşmesi yapılabilir. Böylelikle yüz yüze buluşmanın vereceği vakit kaybından kurtularak hızlı bir şekilde adayları eleyebilirsiniz.

3- Seçeceğiniz bakıcıyı araştırın

Bakıcınızı mümkünse araştırın. Daha önce çalışmış olduğu yerlere sorarak ne için çalıştığını? Neden işten ayrıldığını? En son ne zaman çalıştığı gibi soruları yönlendirin. Hatta geçmiş zamanda çalışmış olduğu aileleri sorarak da iletişime geçilebilir.

4- Bakıcınızın yapabileceklerini tartışın

Çocuğunuz ile gün boyu ilgilenecek olan bakıcınızın neler yapabildiği oldukça önemli bir konudur. Bazı bakıcılar ütü, yemek, bulaşık, ev toplama gibi küçük ev işlerini kabul edebilirler. Aile ile bakıcı arasında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için kontrat üzerinde tüm detaylar açıklanmalıdır.

5- Bakıcınızın Günlük Rutin Programı Hakkında Konuşun

Bebeğiniz ya da çocuğunuz ailenin yanında geçirdiği zamandan çok bakıcı ile geçirecektir. Bu yüzden çocuk uyanıkken bakıcının yapacağı faaliyetlerde oldukça önemli bir konudur. Bakıcınızı seçerken çocuğunuzla nasıl vakit geçireceğini, nasıl bir gün hayal ettiğini sorarak bu aşamayıda eleyebilirsiniz.

6- Bakıcı Adayınız ile Çocuğunuz Yanınızdayken Konuşun

Bakıcınız ile çocuğunuzu yan yana iken konuşun. Çocuğunuzla ilgileniyormu? Çocuğunuzla sıcak ve sevecen yaklaşıyormu? Bu gibi durumlarda kafa karışıklığını gidermek için bakıcı adayınız ile çocuğunuz yanınızdayken konuşabilirsiniz.

7- Bakıcı ile Anlaşmada Gerekli Evrakları Unutmayın

Bakıcı seçerken gerekli olan bazı evraklar vardır. Bunlar; bakıcının kimlik fotokopisi, farklı ülkeden geliyorsa oturma izni fotokopisi, mesleki sorumluluk sigorta belgesi gibi evrakları istemeyi unutmamalısınız.

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et