Bakıcı

Bakıcı mı? Dadı mı?

Bakıcı mı Dadı mı?

Bakıcı ile dadı arasındaki farklar nedir? Bakıcı mı dadı mı seçmeliyiz? Bakıcı kimdir? Bakıcı Hakkında Merak Edilen Sorular? Dadı Kimdir? Dadı Hakkında Merak Edilen Sorular?

Dadı Ne demek?

Dadı kelimesi son zamanlarda çokça karşımıza çıkan bir sözcüktür. Dadı çocuğunuzun gelişimi ve eğitim ile ilgili sorumlu kişilere denmektedir. Dadılar çocuklarla belirlenen gün ve saatte ilgilenerek çocuğun ruhsal ve bedensel gelişimi için faydalı işler yaparak dadılık görevlerini yerine getirmektedirler. Dadılar günlük programı hazırlamak, çocuğun gelişimine katkıda bulunmak gibi faaliyetlerden sorumludur. Birçok dadı yemek yapmak, ev işleri ile ilgilenmek ve çocuğun ödevlerine yardımcı olmak gibi işleri de vardır. Dadılar bazen yatılı kalmak istediği gibi gündüzlü olarak yapmayı da tercih etmektedirler. Yapılan bazı araştırmalara göre dadıların bakıcılardan daha fazla sorumluluğa sahip olduğu söylenmektedir. Dadılar temel iş güvenliği eğitimine ek olarak çocuk gelişimi eğitimine veya birkaç yıllık dadılık deneyimine sahip oluyorlar. Çoğunlukla dadılar haftalık ücret alıyorlar( saatlik çalışmalarına göre) ve bütün yıl boyunca aynı aile ile çalışıyorlar. En az iki haftalık ücretli tatilleri de bulunuyor. Dadı seçimi çok önemli olduğu gibi seçilen dadı da ailenin bir parçası olurken, çocuklarla da ailelerden farklı bir bağa sahip olmaktadırlar. Tabii ki hiç kimse anne ve babanın yerini tutamaz fakat çocuğunuz kendisiyle müzik kursunda şarkı söyleyen, ona tuvalet eğitimi veren ve futbol çalışması için onu kursa getirip götüren bu özel kişiyle kendini mutlaka yakın hissedecektir. Genellikle Bazı aileler dadıyı yardımcı ebeveyn olarak hissederken çocuklarının fiziksel ve duygusal gereksinimleriyle ilgili bilgi ve çocuklarının stres ve endişe verici durumlarla başa çıkabilmeleri için dadılardan yardım istemektedir. Dadılar sorumluluklarından dolayı yeri geldiğinde ailenin bir parçası olabildikleri gibi çoğu ebeveyn ve dadı izinler gibi iş ile ilgili detayları içeren bakıcı sözleşmesini beraber hazırlamaktadırlar.

Bakıcı Nedir? Ne İş Yapar?

Bakıcılar her yaştan insana bakabilirler genellikle birkaç saatliğine bakan gözetmen olarak da bilinirler. En yaygın olan bakıcılar gündüzlü bakıcı, yatılı bakıcı, yabancı bakıcı, okul sonrası, okul öncesi bakıcı, hafta sonu bakıcı, hafta içi bakıcı olarak adlandırılmaktadır. Bakıcıların asıl görevi ise çocuklara göz kulak olmak ve onlarla uyum sağlayarak verimli vakit geçirilmesini sağlamaktır. Genellikle bakıcılar saat başı ücret almaktadırlar. Bakıcınızdan ekstra olarak yemek yapmasını, özel ders anlatmasını ya da ev temizliği yapmasını isterseniz ekstra ücret ödemelisiniz. İş görüşmesi esnasında bu gibi durumlar konuşularak anlaşılmalı ve sözleşme sonrasında ek görevler verilerek huzursuz durumlara ihtimal verilmemesi gerekmektedir. Bakıcı ve Dadı Arasında ki Fark Bakıcılar her yaştan çocuğa birkaç saatliğine bakarak gözetmenlik yapmakla bilinirken, Dadılar ise çocuğun gelişimi ve eğitimi ile sorumlu olan kişilerdir.

Yorum Yap

E-Postanız Yayımlanmayacak

En Çok Okunan Yazılar

Okumaya Devam Et